Szkoła windsurfingu Bo Sport

 

Powrót

Informacje ogólne

Zdjecie
Wenezuela leży w północnej części Ameryki Południowej. Od północy oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Od zachodu graniczy z Kolumbią, od południa - z Brazylią, a od wschodu - z Gujaną.
Turystów zachwyca piękno krajobrazu, dziewicze dżungle, rozległe tereny trawiaste, zwane llanos, oryginalne góry stołowe - tepuis, wysokie górskie pasma Andów, wspaniałe morskie wybrzeża i liczne wyspy otoczone krystalicznie czystą wodą.
Najwyższy szczyt Andów to Bolivar (5007 m n.p.m.).
W obniżeniach i dolinach osłoniętych pasmami górskimi leżą największe miasta, w tym stolica Wenezueli, Caracas. Na południe od gór nabrzeżnych rozpościera się Nizina Orinoko.
Wenezuela leży w strefie klimatu podrównikowego w wyraźną porą deszczową latem - od kwietnia do października. W górach jest chłodniej.
W Wenezueli nadal spotkać można: niedźwiedzia andyjskiego, kajmana, ocelota, oposa i pekari. W wodach przybrzeżnych żyją manat i delfiny. Od czasu, gdy uznano konieczność ochrony wielu rzadkich gatunków i wprowadzono zakaz zabijania dzikich zwierząt, polować mogą jedynie Indianie i to tylko po to, aby zdobyć pożywienie.

Nazwa Venezuela znaczy "mała Wenecja" w języku hiszpańskim i pochodzi od marynarzy, którzy zauważyli domy na palach u ujścia dzisiejszego jeziora Maracaibo.

Tereny dzisiejszej Wenezueli w okresie prekolumbijskim zamieszkane były przez rożne narody Indian. W roku 1498 Krzysztof Kolumb dotarł do ujścia Orinoko. Od XVI w. tereny Wenezueli były kolonizowane przez Hiszpanów.
Rolę siły roboczej do końca XVI w. pełnili Indianie, a z początkiem XVII w. - murzyńscy niewolnicy sprowadzani z Afryki. Od początku XIX w. rozpoczęło się tworzenie ruchów niepodległościowych. W roku 1830 doszło do wyodrębnienia Wenezueli w samodzielną republikę.
Odkrycie złóż ropy naftowej na początku XX w. wyprowadziło kraj do czołówki gospodarczej kontynentu.
Podstawową grupę etniczną stanowią Metysi - mieszańcy ludności pochodzenia europejskiego i Indian. Rdzenni mieszkańcy tych terenów - Indianie, stanowią 2% ludności.
Językiem urzędowym jest hiszpański, ale używa się również angielskiego i włoskiego. Indianie posługują się 25 narzeczami plemiennymi.


zobacz całą galerię

spacer
Powrót na poprzednia strone BoSport.pl     Powrót na góre strony BoSport.pl
Zobacz galerie
Wenezuela - Coche
Wenezuela - Canaima
Wenezuela - Wodospoady
Hotel Punta Blanca