Szkoła windsurfingu Bo Sport

 

Powrót

Informacje ogólne

Zdjecie
El Gouna, odległa o 20 km od lotniska w Hurghadzie to miasto powstałe na pustyni. Zbudowana w formie laguny oferuje doskonałą infrastrukturę turystyczną: wygodne hotele o różnym standardzie, specjalistyczną opiekę medyczną, dużą ilość restauracji, barów, klubów, prywatne lotnisko, bank, marine i pole golfowe. Lato w Egipcie jest gorące i wietrzne, zima łagodna i słoneczna. El Gouna to głownie spot kitowy ale uprawianie windsurfingu jest również możliwe. Najsilniejszy i pewny wiatr jest latem i wczesną jesienią ale w zimą statystyki są również dobre. Z dodatkowych atrakcji oczywiście nurkowanie, wycieczki do Kairu i Luksoru, wycieczki na pustynie.
W Egipcie obowiązuje czas środkowoeuropejski + 1 godzina. Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu w godzinach od 9:00 do 20:00, a często nawet dłużej. Banki są zamykane już o 14:00. Piątek i sobota są dniami wolnymi od pracy. W niepełnym wymiarze urzędy pracują w czasie świętego miesiąca ramadan. Elektryczność 220 V/50 Hz. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Egiptu. Dzieci powinny mieć oddzielny paszport. Wizę można otrzymać na lotnisku w Hurghadzie lub Sharm el Shaikh – cena 15 $. Turyści, którzy przekraczają granicę Egiptu w Tabie i nie będą opuszczali Półwyspu Synaj, są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy i dostają pozwolenie na 14-dniowy pobyt na Półwyspie, tzw. Sinai pass. Turyści pozostający w Egipcie dłużej niż 12 tygodni nie mogą wracać do Polski lotem charterowym. Turysta powinien posiadać międzynarodowe prawo jazdy lub wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu. Jednostką monetarną jest Funt egipski (LE) – nie jest wymienialny poza Egiptem. 1 LE = 100 piastrów
W większości miejscowości turystycznych ceny podane są w LE i w $ lub Euro.1 Euro = ~7 LE, Banknoty: od 25 piastrów do 100 funtów.
Monety: od 5 do 20 piastrów.
Uwaga: banknoty 50 piastrów i 50 LE są często mylone ze względu na duże podobieństwo. Międzynarodowe karty kredytowe są akceptowane w hotelach, restauracjach i niektórych sklepach.
Przy wjeździe do Egiptu należy zgłosić przedmioty wartościowe np. kamery wideo, aparaty fotograficzne, CD itp. Wpisanie ich do deklaracji celnej może być pomocne w przypadku ich zaginięcia. Podróżny powinien dopilnować aby deklaracja celna została podstemplowana przez celnika. Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, CD, magnetofony, komputery (sztuk 1), lornetki, odtwarzacze CD. Do Egiptu można wwieźć: 1 litr alkoholu, 200 szt. papierosów i 25 cygar. Z Egiptu można wywieźć maksymalnie do 1.000 LE oraz inne dewizy (USD, Euro) ale ich wartość nie może przekraczać kwoty podanej w deklaracji celnej przy wjeździe.
Za próbę wwiezienia narkotyków grozi kara śmierci. Mak jest traktowany jak środek halucynogenny.
Zabronione jest także wywożenie fragmentów rafy koralowej, preparowanych skór zwierząt oraz antyków.
Nie wymagane są żadne szczepienia. Należy jednak przestrzegać zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków (wodę pić przegotowaną lub oryginalnie zamkniętą, dokładnie myć owoce i warzywa, często myć ręce). Zaleca się zabranie środków chroniących skórę przed słońcem (filtr minimum 15-20 UV). Należy również pamiętać o nakryciu głowy oraz okularach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 20-40 USD a 1-dniowy pobyt w szpitalu (bez zabiegów) 100-300 USD.
Brak własnych środków finansowych powoduje niemożność skorzystania z pomocy lekarskiej. Ubezpieczenie osobowe jest obowiązkowe. W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza rejonami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne.
Zwłaszcza w okresie Ramadanu (świętego miesiąca muzułmanów) turyści proszeni są o nie prowokowanie swoim zbyt śmiałym strojem. W meczetach i miejscach świętych obowiązuje bezwzględnie zakrycie ciała, w niektórych miejscach łącznie z nakryciem głowy. W Egipcie zabronione jest fotografowanie obiektów militarnych, mostów, tam, elektrowni, węzłów telekomunikacyjnych oraz niektórych obiektów zabytkowych i muzeów. W niektórych miejscach za fotografowanie/filmowanie pobierana jest opłata. Jeśli chcemy sfotografować Egipcjanina, to należy uzyskać jego zgodę. Czasami Egipcjanie proszę o zapłatę za taką zgodę. Napiwki są powszechnie przyjęte za wszystkie usługi zwłaszcza w hotelach i restauracjach. Zwyczajowo zostawia się 10% wartości rachunku. Dawanie napiwków jest powszechne. Ambasada RP, 5 El Aziz Osman Str. Zamalek, Cairo, Tel. 0 0202 736-74-56; 735-95-85. Przelot z Warszawy do Hurghady, Sharm el Shaikh lub Taby trwa ok. 4 godz. 30 min. Linie charterowe: Centralwings, Prima Charter, Air Memphis, AMC Airlines.

spacer
Powrót na poprzednia strone BoSport.pl     Powrót na góre strony BoSport.pl