Szkoła windsurfingu Bo Sport

 

Powrót

Informacje ogólne

Zdjecie
Alacati jest położone 80 km od lotniska w Izmirze i kilkanaście kilometrów od Cesme. Cesme jest znanym kurortem Riviery Tureckiej. Panuje tu klimat śródziemnomorski z ciepłym suchym latem i łagodną zimą. W letnich miesiącach podobnie jak na Rodos i Kos występuje tu stały północno – zachodni wiatr ,,Meltemi”. Alacati położone jest nad dużą bezpieczną płytką zatoką. 300 metrowy odcinek płytkiej wody doskonale nadaje się do nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 150 metrów od spotu windsurfingowego powstał duży pięciogwiazdkowy wygodny hotel i kilka pensjonatów. Wszystkie bazy windsurfingowe skupiają się na niewielkim campingu windsurfingowym, który przestał być campingiem. Meltemi wieje ,,side shore” z lewej strony. Sezon trwa od kwietnia do końca października. W letnich miesiącach, szczególnie w lipcu i sierpniu na wodzie i plaży jest ciasno. W Alacati Bo Sport współpracuje z Alacati Surf Paradise Club i Club Mistral. Na spocie jest również kilka innych wypożyczalni windsurfingowych, każdy może znaleźć swój ulubiony sprzęt. Na spocie w pobliżu ASPC jest wygodna kawiarenka. Alacati jest głównie spotem windsurfingowym. Kiciarze mogą również tu pływać ale po drugiej stronie zatoki. Club Mistral robi codzienne transfery łodzią na spot kitowy. Istnieje możliwość mieszkania w Ilicy i Cesme (kilka i kilkanaście kilometrów od spotu). Codzienne transfery (zapewnia hotel) są rekompensowane bogatym życiem towarzysko-rozrywkowym. Turcja oferuje również wiele atrakcji turystycznych: wycieczki do Pamukkale i do Efezu, odwiedziny bazaru, kąpiel w łaźni tureckiej. Jedzenie jest dobre i zróżnicowane a herbata podawana w małych szklaneczkach należy do najlepszych.
Przelot z Warszawy do Izmiru trwa ok. 3 godziny. Obowiązuje czas środkowoeuropejski + 1 godzina. Większość sklepów nie ma określonej godziny zamknięcia (nie dotyczy sieci handlowych np. Real, Migros). Zazwyczaj pracują do ostatniego klienta. Elektryczność 220 V/50 Hz. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Turcji. Dzieci powinny mieć oddzielny paszport. Wizę turystyczną, ważną 30 dni można wykupić na lotnisku – cena 10-15 $. Polskie prawo jazdy jest akceptowane. Jednostka monetarną jest Lira Turecka (YTL) = 100 kuruszy 1 USD = ~1,35 YTL; 1 EUR = ~1,65 YTL. Przy wjeździe należy zgłaszać większe sumy pieniędzy (powyżej 5.000 USD) aby uniknąć kłopotów z ewentualnym wywozem gotówki oraz sprzęt elektroniczny.
W Turcji obowiązuje zakaz posiadanie noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego oraz noży sprężynowych. Obowiązuje również całkowity zakaz posiadania narkotyków. Nie wolno robić zdjęć ani zatrzymywać się w pobliżu obiektów wojskowych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się zabranie środków chroniących skórę przed słońcem. Należy również pamiętać o nakryciu głowy oraz okularach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 30-40 USD a 1-dniowy pobyt w szpitalu (bez zabiegów) ~50 USD. W mniejszych szpitalach najczęściej trzeba zapłacić za usługę. Należy pamiętać o zabraniu faktury do rozliczenia się z ubezpieczycielem.
Ubezpieczenie osobowe jest obowiązkowe. W Turcji należy zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza rejonami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne.
Zwłaszcza w okresie Ramadanu (świętego miesiąca muzułmanów) turyści proszeni są o nie prowokowanie swoim zbyt śmiałym strojem. W meczetach i miejscach świętych obowiązuje bezwzględnie zakrycie ciała, w niektórych miejscach łącznie z nakryciem głowy. Konsulat, Giz 2000 Plaza, Ayazaga Koyu Yolu, No.7, Kat 5, Maslak Istanbul, Tel. 00 90 212 290-66-30; 290-66-31. Wydział konsularny Ataturk Bulvari 241, Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara, Tel. 4572 004, 4677 824.


zobacz całą galerię

spacer
Powrót na poprzednia strone BoSport.pl     Powrót na góre strony BoSport.pl
Zobacz galerie
Hotel Suzer Sun Dream
ASPC 2008
Pensjonat Herman 2008
Pensjonat Shaka
Alacati 2009
Alacati 2011